POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

KAMPANYALAR

Geçmeyen Bel Ağrısına Girişimsel Yöntemlerle Tedavi İmkânı

27.05.2024

Bel ağrısına karşı son dönemlerde modern tıbbi yöntemler önemli bir çözüm yolu oluşturuyor.

Bel ağrıları ameliyatsız tedavi edilebilir

İlaç ve istirahat tedavisine yanıtsız bel ağrılı hastalarda artık ameliyatsız tedavi yöntemlerine başvurulabilmektedir. Hastaların işlem sonrası konforu ve sonuçlarının iyi olması açısından bir takım güncel tedavi seçenekleri mevcuttur. Belden enjeksiyon yoluyla eklem noktalarına yapılan enjeksiyonlar olduğu gibi bir de kısa sürede yapılabilen radyoferekans tedavisi bel ağrısı için seçenekler arasındadır. Bunların her ikisi de daha çok bel ağrılarını tedavi etmeye yönelik yapılan işlemlerdir.

Faset Eklem enjeksiyonları, faset eklem ağrısını teşhis etmek için yaygın olarak kullanılır ve terapötik etkiler sağlayabilir. Faset eklem enjeksiyonları; aşınma, yıpranma olarak tanımlanan omurganın dejeneratif durumun neden olduğu ağrıyı tedavi eder. Bu enjeksiyonlar ve radyofrekans işlemi omurganın arkasındaki omurlar arasındaki faset eklem diye adlandırılan küçük eklemlere yapılır. Yapılan işlemlerde bu eklem noktaları ağrı tetik noktaları olup, bu noktalardaki ağrının giderilmesi amaçlanır. Bu sayede bel ve kalçaya yayılan ağrının da giderilmesine yardımcı olabilir.

Ağrılı bölgeye radyofrekans uygulaması konfor sağlıyor

Radyofrekans nörotomi, belirli sinirleri hedeflemek ve ağrı sinyalleri gönderme yeteneklerini geçici olarak kapatmak için radyo dalgaları tarafından üretilen ısıyı kullanır. Ağrılı bölgeye yakın deriden sokulan iğneler, radyo dalgalarını hedeflenen sinirlere iletir. Bel ağrısında uygulanan radyofrekans ablasyonu %80 başarı oranı göstermiştir. Gerekirse, işlem tekrar edilebilir. İşlemler lokal anesteziyle yapılır. Arkadaki eklem noktalarına uygulanan iğne ile enjeksiyon veya radyofrekans tedavisi yöntemiyle buralardaki ağrı duyu lifleri bloke edilir. Böylelikle hastanın bel ağrısının ortadan kalkması sağlanır. İşlem 10 ile 15 dakika arasında sürer, 45 dakika sonra da hasta evine gidebilir ve günlük yaşamına bir sorun yaşamadan devam edebilir.

Sürekli ağrı kesici kullanımına son veriyor

Kronik bel ağrılarında başvurulan girişimsel yöntemlerle hastaların sürekli ağızdan ağrı kesici veya kas gevşetici ilaç almasına gerek kalmaz. Bu işlemler uzun etkili sonucu olan tedavi yöntemleridir . İleri yaş grubunda; inatçı bel ağrıları olan , ek hastalıkları ve yaşı itibariyle ameliyat olamayan hastalarda etkin bir yöntemdir.

Kampanya Formu

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirme'yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.