POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

KAMPANYALAR

Evlilik Öncesi Ayrıcalıklı Tarama Paketlerimizle Yanınızdayız!

15.06.2023

Test paketi sonucu yapılan değerlendirmeler ile ebeveynlerdeki hastalık veya taşıyıcılık durumları belirlenerek, bunların çocuğa geçmesi riski ortaya konulur. Bu test ebeveynlerin çocuklarına hastalık veya genetik bozuklukları geçirme riskini azaltmayı ve bu hastalıkların yayılmasının önüne geçmeyi amaçlamaktadır. Anne-babada olası bir hastalık veya taşıyıcılığı tespit ederek çocuklarına geçirme yatkınlığını belirler. Bu nedenle, doğumsal bozukluk sayısını azaltmada en önemli testlerden biridir. Akraba evlilikleri oranının fazla olduğu ülkemizde anne-babadan çocuklara kalıtım yoluyla geçen tehlikeli kan hastalıkları, sık görülmektedir. Bu bakımdan evlilik öncesi tarama testleri, evlenecek çiftlerin Talasemili veya orak hücreli bir çocuğa sahip olma riskinin belirlenmesini sağladığından büyük önem taşımaktadır. Bu test paketi genetik geçişli hastalıklara karşı çok önemli bir önlemdir. Bu sayede çiftlerin de gelecek kuşaklar ile ilgili kafalarındaki soru işaretleri giderilecek ve yaşam kaliteleri de artacaktır.

Evlilik öncesi danışmanlık ile bu testin yapılması, evli çiftlerin yaşam kalitesini artırmanın yanı sıra aile yapılarını sağlamlaştırmaya da yardımcı olabilir. Ayrıca hamilelikten önce bu tarama testini yaptırmak, muhtemel çiftlere taşıyıcı olmadıklarına dair güvence verebilir veya hamilelik için bilinçli bir seçim yapmalarına da yardımcı olabilir. Anne, babada bir hastalık veya taşıyıcılık tespit edilirse aileye gebelik öncesinde genetik danışmanlık ile PGT önerilir. PGT ile hastalığı veya mutasyonu taşımayan sağlıklı embriyo seçimi yapılarak ailenin sağlıklı bir çocuğa sahip olması sağlanabilir.

Evlenmeye Engel Hastalıklar

Bazı hastalıkların doğrudan evlenmeye engel teşkil ettiğini vurgulayabiliriz. Bu hastalıklar arasında ise, frengi, verem, AIDS, bel soğukluğu gibi ciddi sağlık sorunları ilk sırada yer alır. Buna göre evlilik için sağlık raporu konusunda söz konusu hastalıklardan herhangi biri bireylerde görülmesi durumunda evlilik yapılması söz konusu değildir. Buna göre ilk olarak söz konusu hastalıkların tedavi edilmesi şarttır. Evlilik öncesi tarama testinin, evlilik tarihinden 3 ay öncesinde yapılması önerilmektedir.

Hastanemizde Tip 1 SMA Paketi, Akdeniz Anemisi Hemoglobin Elektroforezi Testi, Evlilik Öncesi Test ve Danışmanlık Paketi hizmetimiz hakkında daha fazla bilgi için formu doldurabilirsiniz.

Kampanya Formu

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca ilgili Bilgilendirme'yi okudum. Kişisel verilerimin belirtilen kapsamda işlenmesini ve sağlık hizmet sunumu amacıyla tarafımla iletişime geçilmesini kabul ediyorum.