POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

Cilde altın bir dokunuş olarak adlandırılan “Altın İğne” teknolojisi ciltteki leke, sivilce izi ve renk farklılıkları gibi istenmeyen oluşumların önüne geçilmesinde önemli uygulamalardan biri olarak sıkça kullanılıyor. Altın iğne, cildin alt katmanlarına etki ederek genç, sağlıklı ve ışıltılı bir görünüm elde edilmesini sağlıyor. Memorial Sağlık Grubu Medstar Antalya Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Hatice Duman “Altın iğne” tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

Ciltte yenilenme ve sıkılaşma sağlanır

Ciltteki yaşlanma ve çevresel nedenlerden kaynaklanan cilt sorunlarını tedavisini sağlayan “Altın İğne” uygulaması, cildi yenilemek için fraksiyonel radyofrekans uygulaması ile yapılmaktadır. Altın iğne, altın kaplı özel iğne uçları ile radyofrekans enerjisinin derinin katmanlarına ulaşmasını sağlar. Radyofrekans enerjisi sayesinde deri katmanlarının ısınması ve iğneler ile oluşturan minimal cilt hasarı sayesinde ciltte kollajen sentezi uyarılarak ciltte yenilenme ve sıkılaşma gerçekleşir.

Gençlik etkisi hemen başlıyor

Seanslar şeklinde yapılan altın iğne uygulamasında seans sayısına, işlemi uygulayan hekim tarafından cildin durumuna ve çalışılacak bölgeye bakılarak karar verilir. Genellikle en az 3 seans uygulanmaktadır. Etkisi hemen başlayıp, seanslar boyunca artış gösterir. Genellikle yılda 1 tekrarlanması gerekir. İşlem sonrası 1 gün süren hafif kızarıklık ve ödem olabilir.

Altın iğne uygulamasının cilde iyi geldiği durum

1. İnce kırışıklıkların yok edilmesi

2. Cilt yenileme ve cilt sarkmalarının tedavisi

3. Gözeneklerin sıkılaştırılması

4. Sivilce ve sivilce izlerinin tedavisi

5. Aşırı koltuk altı terleme tedavisi

6. Yara izlerinin giderilmesi

7. Vücut sıkılaştırma

8. Çatlakların giderilmesi

9. Leke ve kırmızı yüz tedavisi

Her hastaya özel başlıklarla yapılıyor

Altın iğne tedavisinde bir seansın süresi, üzerinde çalışılan bölgeye göre değişkenlik gösterse de, genellikle 20-30 dakika aralığındadır. Uygulama öncesi, işlemin yapılacağı bölge temizlenir ve ağrıyı azaltmak için anestezi etkisi olan krem uygulanır. Scarlet X sisteminde her hastaya özel altın iğne başlıkları bulunmaktadır. İşlem PRP, gençlik aşısı yani mezoterapi ürünleri, C vitamin serumları ve leke açıcı mezoterapi ürünleri ile birlikte gerçekleştirilebilir.

Yaz kış uygulanabilen bir yöntem

Scarlet X FDA onaylı son teknoloji altın iğne sistemidir. İleri teknoloji bir sistem olduğu için ciltte kabuklanma, morarma, uzun süren kızarıklıklar görülmemektedir. Yaz kış uygulanılabilen bir yöntemdir. İşlem sonrası işlem yapılan bölgeye 24 saat su değmemesi, makyaj yapılmaması, doktorun önerdiği çok yağlı olmayan kremlerin kullanılması önemlidir. Tedaviden sonra özellikle doktorun önerdiği cilt tipine uygun güneş kremi düzenli olarak kullanılmalıdır.

Altın iğne tedavisi aşağıdaki durumlarda yapılmamalıdır;

· Açık yarası olanlar

· Hamileler

· Keloid gibi yara iyileşme problemi olanlar

· Uygulama bölgesinde aktif enfeksiyonu olanlar

· Cildi ile ilgili gerçekçi beklentisi olmayanlarda uygulama kesinlikle önerilmemektedir.