POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

Gece idrar kaçırma, tuvalet eğitimini tamamlamış çocuklarda gece ortaya çıkan ve çocuğun özgüvenini olumsuz yönde etkileyen bir sağlık problemidir. Erkek çocuklarda daha sık görülmekte ve 7 yaşına gelen çocukların %5-10’unda, haftada 3 geceden fazla ortaya çıkmaktadır.İdrar kaçırma, tuvalet eğitimini tamamlamış çocuklarda genellikle gece ortaya çıkan ve çocuğun özgüvenini olumsuz yönde etkileyen bir sağlık problemidir. Bu nedenle zaman kaybetmeden bir uzmana başvurulmalıdır.

İdrar kaçırmanın nedeni belirlenmeli
Gece idrar kaçırma; aile fertlerinde daha önce benzer durumun görülmüş, çocukların gündüz saatlerinde de sık idrara çıkmaları ile belirti veren idrar torbasının yeterince büyümemiş olması, idrar torbasında anormal gelişen istemsiz kasılmalar, çocuğun mesanesi dolmasına ve beyne uyarı gitmesine rağmen uyanmaması ile yetişkinlerde gece gündüz farkının algılanması ile böbreklerin gece idrar oluşumunu azaltan "vazopressin" adlı hormonun çocuklarda yeterince ve zamanında salgılanamaması gibi nedenlerle ortaya çıkar. 

Tedavi 5 yaşından önce yapılmamalı 
Çocuklarda gece idrar kaçırma sorununun tedavisi 5 yaşından önce yapılmamalıdır. Sorunun, doğumsal bir yapı bozukluğu nedeniyle oluşup oluşmadığından emin olunmalıdır. İdrar tahlili ve ultrasonografik incelemeyle, idrar iltihabı ve böbrek idrar torbası yapılarında anatomik bozukluk olmadığı belirlendikten sonra gece idrar kaçırma sorunu tedavi edilmeye çalışılır. Gece idrar kaçırmaların tek bir psikolojik bir nedene bağlı olduğunu düşünmek doğru değildir. Çocuğun yaşı kaç olursa olsun cezalandırmak ve korkutmak çok olumsuz sonuçlara neden olabilir. 

Alışkanlıklar gözden geçirilmeli
Gece yatmadan önce sıvı alımının azaltılması ve yatmadan önce idrara çıkılması hep ilk akla gelen önerilerdir. Ancak bunun dışında, gündüz saatlerinde okul tuvaletlerinin temiz olmaması ve benzer sebeplerle uzun süreler idrarını tutan çocukların bu alışkanlıklarından vazgeçirilmesi önemlidir. Daha küçük çocuklarda motive, idrar kaçırma istatistiğini elde etmek için kullanılır. Ailenin işaretleme yaptığı çizelgede idrar kaçırma olmayan geceler ödüllendirilmesi yarar sağlayabilir. 

Doktor kontrolünde ilaç tedavisi 
Gece boyunca böbreklerin idrar oluşturma hızını azaltacak ilaçlar kullanılmaktadır. Buruna sıkılarak veya ağızdan alınarak kullanılan bu ilaçlar, gece boyunca idrarın daha az salgılanarak mesanenin dolma zamanını uzatır. Çocukların en az %70'inde iyi sonuç verir. İlaç kesildikten sonra sorun tekrarlayabilir. Bu nedenle ilaç kullanımının doktor kontrolünde olması ve tedavi sürecinin sabırla takip edilmesi çok önemlidir.