POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

Çocuklarda tekrarlayan karın ağrısı, tüm çocukların yaklaşık %9 - 15’inde görülür. Kronik ağrı, organik bir nedene bağlı olabileceği gibi hiçbir nedenden de kaynaklanmayabilir. Ağrı erkek çocuklarda genellikle 5-6 yaşlarında, kız çocuklarda ise 9-10 yaşlarında görülmektedir. Kız çocuklarda karın ağrısı erken ergenliğe geçiş döneminde yumurtalık veya rahim kaynaklı da olabilir. Medstar Topçular Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü Uzmanları, çocuklarda karın ağrıları hakkında bilgi verdi. 

Karın ağrısı her yaşta farklı nedenle görülür

Yenidoğan döneminden ergenliğe kadar olan ve çocukluk çağının her yaşında meydana gelen karın ağrılarının nedenleri farklı farklı değerlendirilmektedir. Yaş, ağrının başlama şekli ve karakteri, ne kadar süredir devam ettiği, ilaç kullanımı ile ağrı ile birlikte görülen başka şikayetler de göz önüne alınarak tanı konulabilmektedir. Bebeklik döneminde hava yutma ve gaza bağlı olarak oluşan karın ağrıları sıklıkla görülür. İlerleyen zamanlarda ise kabızlık kaynaklı meydana gelen ağrılar ön plana çıkmaya başlar.

Kreşe başlayan çocuklarda karın ağrısı şikayetleri artabilir

Özellikle 1 yaş civarında erkek çocuklarda idrar yolu enfeksiyonuna bağlı olan karın ağrıları meydana gelir. 2 - 3 yaşından sonra kreş eğitiminin başlaması ile de enfeksiyona yakalanan çocuklarda karın ağrısı şikayetleri olmaktadır. Karın içinde bezelerin şişmesi ile birlikte yoğun ağrılar olabilir. Bu ağrılar her zaman olmasa da nadiren cerrahi sonuçlara yol açabilir. Bu dönemde ağrılara, özellikle beslenme eğitimini tam alamayan ve kabızlığı olan  çocuklarda rastlanmaktadır. 4 yaş altında meydana gelen karın ağrılarının organik nedenlerle olması ihtimali daha fazladır.

Bu şikayetlere dikkat!

  • Çocuğu uykudan uyandıran ağrı
  • Kusma, kabızlık, ishal, geğirme veya gaz
  • Dışkıda kan olması
  • Nedensiz kilo kaybı veya büyümede yavaşlama
  • Bağırsak ve idrar torbası fonksiyonlarında değişikli olması
  • İdrarda kan olması veya idrar yaparken ağrı hissedilmesi

Ağrı kesici ilaçlara yönelmeyin

İshal ya da idrar yolları kaynaklı ağrılar ani ve şiddetlidir. Apandisit gibi cerrahi gerektirebilen ağrılarda genellikle ağrı yavaş başlar ve gittikçe artar. Bu durumda karın içinde enfeksiyon olduğu için çocuklar hareket edemez ve sessizdir. Eşlik eden öksürük varsa akciğerlerin mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Akciğer ya da üriner sistemi ilgilendiren ağrılar da karın ağrısı şikayeti verebilir. Karın ağrısı çocukluk çağında mutlaka özenle yaklaşılması ve tedavisinin yapılması gereken bir rahatsızlıktır. Ağrı kesici ilaçlarla geçici çözümler bulmak geri dönüşümsüz hasarlara neden olabileceği için kesinlikle kullanılmamalıdır.