POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

Yüzün yanak, alın ve üst dudak bölümünde oluşan kahverengi izler güneş lekeleri olarak tanımlanmakladır. Doğuştan gelmeyen güneş lekeleri, yüzeysel ve derin olarak ikiye ayrılır. Güneş lekesinin derinliğini tespit etmek için ultraviyole lamba kullanılmaktadır. Yüzeysel güneş lekeleri derin olanlara kıyasla tedaviye daha iyi yanıt vermektedir.

Medstar Antalya Hastanesi Dermatoloji Bölümü Uzmanları güneş lekeleri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Güneş, yüzdeki kahverengi lekelerin tek sebebi değil

Güneşin yoğun olduğu bölgelerde yaşayanların leke şikayetleri giderek artmaktadır. Araba sürerken, yolda yürürken ya da eve yansıyan güneş ışınları farkına varmaksızın leke oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Yüzdeki lekelerin tek sebebi güneş değildir. Ayrıca;

  • Hamilelik
  • Hormon tedavileri
  • Doğum kontrol hapları
  • Yüze uygulanan sir ağda ve lazer epilasyon
  • Akne tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da lekelenmeye yol açabilir.

Yüzde oluşan lekeler için mutlaka dermatolog muayenesi ile cildin değerlendirilip, uygun tedavinin seçilmesi gereklidir.

Leke tedavisinde hasta öyküsü iyi bilinmeli

Güneş lekesi tedavisinde pek çok yöntem kullanılmaktadır. Tedavide iyi sonuç almak için hastanın cilt tipi, ten rengi, varsa süregelen hastalıkları, genetik yapısı ve yaşam şekli iyi bilinmelidir. Ayrıca lekenin derinliği ve yapısı da çok önemlidir.

Güneş lekesinde uygulanan tedavi yöntemleri

Ciltte güneş lekesi varsa ilk olarak güneşe karşı önlem alınmalıdır. Ayrıca tedavide kimyasal peeling, cilt yenileme yöntemleri, lazer tedavileri ve leke kremleri de uygulanmaktadır. Eğer ciltte lentigo olarak adlandırılan çil tipinde lekeler varsa tedavi seçenekleri arasında kimyasal peeling, buz tedavisi (kriyoterapi), lazer tedavisi ve leke kremleri yer almaktadır.