POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

Fıtık, kadın ve erkekte her yaşta ortaya çıkabilen, toplumda görülme sıklığı %5-10 oranında olan önemli bir sağlık sorunudur.

Kasık fıtıkları tüm fıtıklar içinde %10 oranındadır. Göbek ve kesi yeri fıtıkları ise geri kalan %90’lık kesimi oluşturmaktadır.

Medstar Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Barış Özcan fıtıklar ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Kasık fıtığı erkeklerde daha sık görülür

Karın içi organlar, karın zarı ile sarılmış şekilde ve karın boşluğunu oluşturan kaslarla örülü bir duvar içinde bulunur. Karın içi basıncının herhangi bir nedenle arttığı durumlarda; ağır yük kaldırma, spor sonrası ani hareketler, öksürük nöbetleri, kabızlık, prostat hastalıklarına bağlı idrar yapmada zorluk gibi durumlarda organlar sıkışarak bu boşluğun duvarlarını zorlar. Duvar, en zayıf noktalarında oluşan aralıklardan veya yırtıkların önüne karın zarını da katarak dışarı doğru çıkmaya başlar. Bu andan itibaren karın zarı esneyerek bu kanala uyan bir kese oluşturur. Organlar bu noktadan kese içine girer. Zaman içinde bu kese yani fıtık kesesi giderek genişler. Bu kesenin içine en sık karın yağı ve bağırsaklar girer. Bu olayın bütünü fıtık olarak adlandırılır. Bu olay en çok karın duvarında, kasık bölgesinde veya göbek çevresinde görülmektedir. Kasık fıtıklarının erkeklerde görülme sıklığı daha fazladır.

Fıtık ameliyatları kapalı yöntem ile yapılıyor

Endoskopik yani kapalı yöntemle yapılan fıtık ameliyatları, karın duvarına açılan üç adet delikten karın zarı ile karın duvarı arasındaki aralığa girilerek, kamera ile bu bölgenin görüntülenmesi sayesinde özel cihazlar yardımıyla yapılmaktadır. Bu ameliyatta fıtık kesesi ayrıldıktan sonra karın duvarındaki açıklık, karın zarı ile karın duvarı arasına yerleştirilen bir sentetik yama ile onarılmaktadır. Bu yama, karın duvarına özel zımbalar veya dikişler ile sabitlenmektedir.

Hasta ağrı çekmiyor çabuk iyileşiyor

Laparoskopik fıtık onarımının hastaya sağladığı en önemli ayrıcalık, normal günlük aktiviteye erken dönüşü hızlandırmasıdır. İşlem çok küçük deliklerden yapıldığı için hastada büyük ameliyat kesisi oluşmaz. Ameliyatta yama kullanılması nedeniyle kasık bölgesinde ağrı ya da gerginlik söz konusu olmaz. Bu nedenle hasta ameliyatın ertesi günü iş yaşamına 5’inci günden itibaren de normal hayatına geri dönebilmektedir. Laparoskopik ameliyatların klasik açık ameliyatlara göre en önemli avantajlarından biri de hastanın cerrahi sonrası ağrısının çok az olması ve gerginlik hissi duymamasıdır.

Tekrarlayan fıtıklarda tercih ediliyor

Laparoskopik fıtık ameliyatı sonrası fıtığın tekrarlama şansı çok düşüktür. Laparoskopik fıtık ameliyatı, özellikle aynı noktalardan girerek her iki tarafın da tek seansta ameliyat edilebilmesi nedeniyle iki taraflı ve tekrarlanmış fıtıklarda öncelikle önerilen tedavi yöntemidir.