POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

Menengioma; beyin zarlarından köken alan, çoğunlukla iyi huylu olarak bilinen ve oldukça sık görülen bir beyin tümördür. Tüm birincil beyin tümörlerinin %15’i, omurilik tümörlerinin ise %25’i menengioma’dır. Genellikle 40-50 yaşlarında ortaya çıkan menengioma, kadınlık hormonlarından beslendiği için kadınlarda daha çok görülmektedir.

Geçmişte vücutta bazı sakatlıklara ya da hayati riske neden olabilecek menengioma, günümüzde gelişen cerrahi teknikler ve doktorların deneyimi sayesinde büyük bir çoğunlukla tedavi edilebilmektedir.

Medstar Antalya Hastanesi Beyin Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Okan Cinemre menengioma hastalığı hakkında bilgi verdi.

Sessizce büyür geç fark edilir

Menengioma, beyin zarının 3 tabakasından biri olan “araknoid” hücrelerinden köken alır. Beyinde dışsal bir baskı, itilme ve önemli dokuları sarma biçiminde büyüme gösterir. Giderek büyüyen tümör dokusu normal beyin dokusu arasında kendisine yer bulabilmek için önemli yapıları sıkıştırarak çeşitli sorunlara yol açar. Menengioma ender görünen kötü huylu türleri dışında hızla büyüme göstermez. Yıllar içinde ve olduğu bölgede yayılarak büyür. Bu nedenle tespit edilmesi, çok ileri aşamalarda olabilir. Hatta bazı durumlarda kafatası kemiğini aşındırarak deri altına uzandığı da bilinmektedir. Beyin tabanında veya beyinciğin bulunduğu arka çukurda yerleşen tümörler ise küçük boyutlarda olsa bile bu bölgedeki önemli yapıları etkilediği için dikkatle izlenmeli ve tedavi edilmelidir.

Tümörün bulunduğu yere göre belirtileri değişir

Belirtiler kitlenin yerleştiği bölgeye özel değişkenlik gösterir. Uzun süren ve giderek artış gösteren yaygın baş ağrıları, nedeni bulunamayan bulantı-kusma, kol ve bacaklarda uyuşma, sara nöbeti geçirmenin yanı sıra; görme kaybı ve körlük, işitme azalması, koku alamama, yüz felci, yutma güçlüğü, hormon bozuklukları gibi yerleştiği yere uyan şikayetler ve belirtiler gösterebilir.

Cerrahi girişim tedavisi mümkündür

Beyin ve omurilik içinde yerleşip büyüyen menengioma, tedavisi mümkün olan iyi huylu bir tümördür. Çok nadiren kanserleşme eğilimi gösterir. Tedavide ilk seçenek cerrahi olarak kitlenin çıkarılmasıdır. Beyin veya bedenin başka bir yerinde yayılım göstermediği için tamamen çıkarıldığında hastanın tedavisi tamamlanmış olur. Ameliyat sonrası radyoterapi ve kemoterapi gibi ek tedaviler gerekmez. Ancak derinde, önemli damar ve sinir dokularını sarmış kitleler tam olarak çıkarılamadığında hasta radyoterapi tedavisi almak durumunda kalabilir. Tedavi yöntemi, kalan kitlenin boyutlarına göre seçilir.