POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

 

Kasık ve göbek bölgesindeki dokuların zayıflığından dolayı oluşan fıtıklar ağrı ve hareket güçlüğü ile kendini gösterebiliyor. Ağır kaldırma, ısınmadan mekik ya da şınav çekme gibi nedenlerle tetiklenebilen fıtıklar tedavi edilmediği takdirde diğer organlara zarar verebiliyor. Açık fıtık ameliyatlarında hastaların çektiği ağrının çok olması ve ameliyat yarasının iyileşme sürecinin uzun olmasının yanında,  laparoskopik yani kapalı fıtık ameliyatlarının avantajları, hem cerrah hem de hastaya konfor sağlıyor. Medstar Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Op. Dr. Barış Özcan kapalı yöntemle yapılan fıtık ameliyatı hakkında bilgi verdi.

Tedavi edilmeyen fıtık ciddi rahatsızlıklara neden olabilir

Fıtık, karın kaslarında zayıflama ve yırtılma sonucunda doğuştan veya sonradan oluşabilen şişliklerdir. Bunda özellikle ağır yük kaldırma, kabızlık ve öksürük gibi zorlamaya neden olan aktivitelerin etkisi büyüktür. Fıtık yani karın kaslarında yırtılma olduktan sonra bu olayın geriye dönüşü yoktur. Mutlaka cerrahi olarak tedavisinin yapılması gerekmektedir. Fıtık, tedavi edilmediğinde ciddi sorunlara yol açabilir. Özellikle yırtılmaya ve şişliğe bağlı olarak şiddetli ağrı ve fonksiyon kaybı öne çıkmaktadır. Bununla birlikte fıtık kesesinde oluşabilecek bağırsak veya iç organların boğulması ve kangrenleşmesi çok ciddi sorunlar doğurabilmektedir.

Kadınlarda da görülebiliyor

En çok görülen kasık fıtığıdır. Özellikle erkeklerde daha fazla görülmesine rağmen, kadınlarda da karşılaşılabilmektedir. Sağ ve sol kasık bölgesinde ağrı ve şişlikle kendini gösterir. Ameliyat sonrası görülen fıtıklara insizyonel herni denir. Ameliyat yerindeki dokuların ve karın kaslarının iyi iyileşememesi veya dikişlerin değişik nedenlerle açılması sonucu görülürler. Hastada ameliyat kesisinde şişlik ve ağrı şikayeti meydana gelir. Göbek deliği ve çevresinde görülen fıtıklara ise göbek fıtığı denir. Göbekte ve çevresinde olan ağrı ve şişlikle belirti vermektedir.

Büyük kesilere veda edin

Laparoskopik fıtık ameliyatında, karın cildine 1 cm’lik bir adet ve 5 mm’lik iki adet kesi yapılmaktadır. Bu kesilerden karın içi görülmekte ve ameliyatın yapılmasını sağlayan kamera ve laparoskopik aletler yerleştirilmektedir. Fıtık bölgesi özel aletler ve cerrahi deneyim ile bulunur, yama denilen vücutla uyumlu doku bariyerleri karın içerisinden bu fıtık alanlarına yine laparoskopik olarak yerleştirilip tespiti yapılır. Bu ameliyatlarda açık fıtık ameliyatlarında olduğu gibi büyük kesiler oluşmamaktadır.

Cinsel fonksiyonlar etkilenmiyor

Kapalı ameliyatlarda, ameliyat kesilerinin çok küçük olması nedeniyle yara iyileşmesi çok hızlıdır. Ertesi gün hasta banyosunu alıp, denize girme gibi faaliyetleri yapabilir. Kesi bölgesinin çok küçük olması, ameliyat sonrasında hastaya pek çok yarar sağlar. Laparoskopik ameliyat sonrasında hastalar günlük yaşamlarına ve işlerine 1 - 2 gün içinde dönebilir. Açık ameliyatlarda bu süre 2 haftayı bulabilmektedir. Özellikle erkeklerde cinsel fonksiyon gibi bazı genital fonksiyonlar açık fıtık ameliyatlarında etkilenebilirken, laparoskopik fıtık ameliyatı sonrasında bu yan etkiler yok denecek kadar azdır. Laparoskopik cerrahide, açık ameliyatlara göre fıtığın tekrarlama ihtimali çok düşüktür.