POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

Kadınlarda en sık görülen kanser türlerinin başında meme kanseri geliyor. Kadınlarda rastlanan tüm kanserlerin yaklaşık 1/3’ünden sorumlu tutulan meme kanseri, özellikle sosyo ekonomik düzeyi yüksek ülkelerdeki kansere bağlı ölümlerin büyük çoğunluğunu oluşturuyor. Meme kanserinden korunmada ise bilinç düzeyinin yüksek olması ve kendi kendine muayene büyük önem taşıyor.

Medstar Topçular Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Uz. Dr. Halis Müşfik Temel, meme kanserinde erken tanı ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Meme kanseri riski gebelikte artıyor

Meme kanseri, kadınlarda erkeklere göre yaklaşık 100 kat daha fazla görülmektedir. Avrupa ve Amerika’da menopoz sonrası kadınlarda daha sık görülen meme kanseri, ülkemizde ise %40-45 menopoz öncesi yani erken yaşta görülmektedir. Ayrıca meme kanseri gebelikte en sık görülen kanser türüdür. Gebelik ve emzirme döneminde dolaşımdaki östrojen, progesteron ve prolaktin hormonlarının memedeki süt kanalları ve dokularının yapılarını değiştirici etkileri vardır. Diğer yandan östrojen ve prolaktin hormonlarının memedeki kanser hücresi büyümesini artırdığı da bilinmektedir. Özellikle toplumda yaygın olan ‘Gebelikte ve emzirme döneminde meme kanseri olunmaz’ yargısını değiştirmek, bu konuda yakın çevremizi bilgilendirmek bir görev olmalıdır.

Meme kanserine neden olan risk faktörleri

Meme kanseri riskini artıran en önemli faktörlerden biri ailede meme kanseri öyküsü olmasıdır. Anne ya da kız kardeşte meme kanseri varsa risk 2 kat; birinci derece akrabalarda iki kişide varsa risk 5 kat artmaktadır. Erken adet görme, geç menopoz, meme bölgesine radyoterapi almış olmak, hiç doğum yapmamış olmak ve ilk doğumun 30 yaşından sonra olması, ayrıca kafeinli içecekler, alkol ve sigara tüketimi de meme kanserini tetiklemektedir. Obezite - yağlı beslenme, bu son ikisi kanda ve totalde meme kanserinden sorumlu tutulan östrojen hormon seviyelerini arttırmaları nedeniyle risk teşkil ederler. Fiziksel aktivite azlığı, özellikle menopoz sonrası hormon replasman tedavisi, sayılan riskler arasındadır.

Hangi durumlarda bir genel cerrahi uzmanına başvurulmalı?

  • Meme cildinde şişlik, çekinti veya çukurlaşma
  • Meme cildinde iyileşmeyen yara veya kızarıklık
  • Memede veya koltuk altında ele gelen kitle
  • Meme başında akıntı
  • Meme başında içe doğru çekilme, çökme veya şekil bozukluğu
  • Meme başı derisinde soyulma ve kabuklanma varsa bir uzmana başvurulmalıdır.

Doktora gitmek için memede ağrı olması beklenilmemeli

Kadınların çoğu memede belirgin bir ağrı olmadan doktora başvurmayı düşünmez. Oysa ağrı doktora gelme açısından olumlu bir durumken, meme kanseri ile kesin ilişkilendirilen bir durum değildir. Bu nedenle ağrısız ve sessiz büyüyen, sertlik veya çekilme olarak kendini gösteren kitleler kendi kendine veya uzman kontrolüyle fark edilene kadar ilerlemiş olabilirler.

Kendi kendine muayene hayat kurtarıyor

Meme kanserinden korunmada bilinç düzeyinin yükselmesi çok önemlidir. Her kadın aylık, ayna karşısında kendi kendine muayeneyi öğrenmeli, bir Genel Cerrahi Uzmanının düzenli kontrolüyle, gerekli görüntüleme yöntemleri eşliğinde düzenli izlem yaptırmalıdır. Düzenli fiziksel aktivitenin tüm kanser grupları için riski azalttığı bilinmektedir. Ayrıca ağır yağlı ve karbonhidrattan zengin beslenme, diğer anlamda kan şekerinin yükselmesi yine tüm kanserlere yatkınlığı artırır.