POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

 

Kolon kanseri; dünyada akciğer, prostat ve meme kanserinden sonra en sık görülen kanser türü olarak kabul ediliyor. Her 1 milyon insandan 500’ünde kolon kanseri görülüyor. Medstar Antalya Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Hilmi Dikici, önlenebilir kanser türleri arasında yer alan kolon kanseri hakkında bilgi verdi.

 

45 yaş sonrası düzenli kolonoskopi şart

Kolon kanseri düzenli taramayla daha oluşmadan önlenebilmektedir. Erken tanı, kolon kanserine bağlı ölümlerin ciddi oranda azalmasında önemli rol oynamaktadır. Kolon kanseri daha gelişmeden önlenmesi için tüm kalın bağırsağın görüntülendiği kolonoskopi yöntemi ile görüntülenir. Kolon kanserinin bir işlemle önlenebilmesi, diğer kanser türlerine göre, önemli bir avantaj sağlar. 45 yaş ve sonrası, düzenli kolonoskopi yaptırılması durumunda, 20-30 yıl sonra kolon kanseri vakalarının neredeyse kalmayacağı ön görülmektedir.

 

Kolon kanserine yol açan risk faktörleri şunlardır;

 

  • Yaş: 20 yaş sonrasında da görülebilen kolon kanseri hastaların %90’ından fazlası 50 yaşın üzerindedir. Bu yaştan sonra risk, her 10 yılda bir ikiye katlanır
  • Ailesel özellik: Ailede, birinci derece yakınlarında kolon kanseri olanlar risk altındadır
  • Kişinin kolonoskopisinde adenomatöz polip bulunması
  • Kişide ve ailesinde rahim, yumurtalık veya meme kanseri olanlar
  • Lifli gıdaları az tüketmek; bol yağlı ve hayvansal protein ağırlıklı beslenmek
  • Sigara ve alkol
  • Kalın bağırsağın genetik hastalıkları
  • Kolorektal kanser veya İltihabi bağırsak hastalığının olması
  • Hareketsiz yaşam ve şişmanlık

 

Halsizlik, kansızlık, iştahsızlık belirtiler arasında

Kolon kanserinde, kanserin bulunduğu tarafa göre hastanın şikayetleri değişmektedir. Bağırsağın sağ tarafını tutan kanserler ile sol tarafını tutan kanserler farklı belirti vermektedir. Bağırsağın sol tarafı daha dar bir bölge olması nedeni ile bu bölgenin kanserlerinde daha çok dışkıda incelme, kanama, dışkı düzeninde değişme gibi şikayetler olmaktadır. Sağ tarafta ise bağırsak daha geniş olduğundan, kanser burada sinsi bir şekilde ilerlemekte, belirti vermesi daha uzun sürmektedir. Hastada, halsizlik, kansızlık, iştahsızlık ve karın ağrısı gibi belirtiler olmaktadır. Ağrılı dışkılama, demir eksikliği anemisi, kilo kaybı ve karında kitle hissinin kolon kanseri açısından önemli belirtilerdir.

  

Ağrısız kolonoskopi hastaya konfor sağlıyor

Kolon kanserinin ana nedeni kalın bağırsak polipleridir. Kolon kanseri vakalarının yüzde 95’inde hastalığın başlangıcı kolon polipleri şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle tüm polipler çıkartılarak tipleri belirlenmeli ve olası kanser potansiyeli yok edilmelidir. Kolonoskopi işlemi, gelişmiş anestezi ilaçları sayesinde tek bir iğneyle ağrısız ve kişinin tam uyuması sağlanarak kolayca yapılabilmektedir. İşlem, yaklaşık 20-25 dakika sürmekte, işlemden 1 saat sonra ise kişi tüm günlük işlerini yapacak şekilde normal durumuna dönmektedir.