POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

Pelvis yani leğen kemiği halka biçiminde geniş bir kemik blok olup arka kısmının ana bileşeni sakrum ve koksiks kemikleridir. Sağ ve sol her iki tarafta ise ilium, iskium ve pubis denilen kemiklerle birleşmiş olan pelvis toplam 8 kemik yapıdan oluşur. Bağlayıcı ve koruyucu olarak tanımlayabileceğimiz 2 önemli görevi vardır. Omurganın yani vücudun bütünün bacaklarla yaptığı karışık ve geniş yüzeyli eklemlerini oluşturan pelvis, insan evriminde bipedalizm aşamasında oluşan mükemmel yapısı nedeniyle hem serbest olarak 3 yönde hareket etmeyi hem de ayakta vücut ağırlığının yerçekimine karşı eşit ve dengeli dağılımını sağlar. Ayrıca kemikler arasında çoğunlukla oynamaz eklem biçiminde oluşturduğu halka şeklinde yapısı ile de tıpkı kafatası kemiklerinin beyini koruması gibi iç organları korumaktadır.

Elbette bu yapılanmanın gerek çok yönlü hareketi ve gerekse darbelere açık olması nedeniyle yaralanmaları ciddi yürüme sorunlarına ve hayati öneme sahip içi organ hasarlarına yol açmaktadır. Üstelik önemli damar sinir yapıları da barındırdığı için,  pelvis yaralanmaları kalıcı sakatlıklara neden olabilir. Tüm kırıkların %3’ünü oluşturduğu için sık karşılaşılmayan bu yaralanmalar genellikle yüksekten düşme araç içi veya araç dışı trafik kazaları gibi yüksek enerjili yaralanmalar sonucu oluşur.

Basit bir çatlaktan, ölümcül yaralanmalara kadar değişen geniş bir ciddiyet aralığına sahip bu yaralanmada ilk tedavi hastanın varsa yaşamsal fonksiyonlarını korumak ve devam ettirecek tedavileri başlamaktır. Bu amaçla çok parçalı kırıklarda hemen eksternal tespit materyalleri ile geçici stabilizasyon dediğimiz operasyonu yapıp hastanın diğer içi organ yaralanmaları açısından ilgili branşlar ile tedaviye başlamaktayız. Daha sonra hastanın sağlığı için uygun koşullar sağlandıktan sonra ameliyatlarını planlanmaktayız.

Kırıkların ciddiyeti gibi ameliyat yöntemleri de farklılık göstermektedir. Özellikle kemik halkanın tam iki yanında olan kalça eklemi ve arka tarafta bulunan sakrum dediğimiz bölgenin kırıklarının iyi tedavi edilmesi hastanın sonraki hayatında konforlu bir hareket açıklığının sağlanması yönünden yüksek öneme sahiptir. Uzun, yorucu ve sofistike olan bu ameliyatlar teknik açıdan ciddi tecrübe ve dikkat gerektirmektedir.

Kliniğimizde bu tip yaralanmalara sahip olan hastalarımız gerek acil serviste ilk tespit edildikleri andan itibaren ve de gerekse merkezimize ileri tedavi amacıyla diğer merkezlerden getirildikleri andan itibaren güvenle tedavi edilmektedir. Her ne kadar ameliyatları tedavinin en önemli aşaması olsa da bu hastalarımızın uzun süren ameliyat sonrası bakımlarında ve ayağa kalkıp yürüme süreçlerinde Medstar Topçular Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Ekibi olarak her an sabırla, özenle hastalarımızın yanında olmaktayız.