POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

Rahim Ameliyatlarında Laparoskopi İle Konforlu Dönem

Histerektomi (rahim ameliyatı), sezaryen sonrası kadınlar tarafından sıkça yaptırılıyor. Operasyon, miyom oluşumu,  rahim kanamaları ve sarkmaları, şiddetli karın ağrısı gibi nedenlerle tercih ediliyor. Medstar Topçular Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü uzmanları, laparoskopik histerektomi (kapalı rahim ameliyatı) hakkında bilgi verdi.

Rahim ameliyatı gerektiren durumlar

  • Rahimde “miyom” oluşumu
  • Tıbbi tedaviye yanıt vermeyen anormal rahim kanamaları
  • Rahim sarkmaları
  • Rahim ve yumurtalıklara ait ciddi karın ağrıları
  • Yumurtalık, rahim ağzı veya rahme ait kanserler
  • Rahim iç zarının kalınlaşması, karın alt bölgesindeki abseler ve ileri evre çikolata kistleri

Açık ameliyat iş ve günlük hayatı sekteye uğratıyor

Rahim ameliyatları 3 farklı şekilde yapılabilir. En yaygın yöntem açık ameliyat ile rahimin alınmasıdır ve Türkiye’deki rahim operasyonlarının %95’i bu şekilde yapılmaktadır. Bu kadar yaygın olmasının sebebi teknik alt yapı ve bu konuda alınmış yoğun eğitimdir. Açık ameliyatlarda iyileşme uzun sürer, kesi yerine bağlı enfeksiyon riski yüksektir; ayrıca ameliyat yerinin açılıp fıtık oluşması riski de bulunmaktadır. Hastanın karnında geniş bir operasyon izi kalır, normal aktivite ve iş hayatına dönüşü uzun zaman alır.

Rahim, vajinal yoldan da alınabilir. Özellikle rahim sarkması şikayetleri için uygun bir tekniktir. Hasta açısından çok konforludur, vücudun hiçbir yerinde kesi olmaz. Hastanede yatış ve iyileşme süreci kısadır. Bu operasyonun dezavantajı operasyon esnasında karın içi tam görülemediğinden, bağırsak ve idrar kesesi travmalarının olabilmesi, eğer varsa diğer karın içi patalojilerinin de gözden kaçmasıdır.

Hasta ve doktor için en konforlu yöntem: Laparoskopi

Laparoskopik rahim ameliyatları, hem hasta hem de ameliyatı yapan doktor için konforlu ve güvenlidir. Bu operasyonda karın bölgesine 1 cm’den küçük 3 adet delik açılarak, kamera yardımı ile monitörden operasyon yönetilir. Tüm karın içi rahatlıkla incelenerek, görüntüleme yapılır.Hastanede yatış süresi kısa, iyileşme vajinal ameliyat gibi hızlı, ağrı sadece ameliyat günü olmaktadır. Diğer operasyonlardaki enfeksiyon, fıtık, diğer organların zarar görme riski en aza indirilmiştir. Yara izi kalmaz ve pansuman ihtiyacı olmadığından hastalar daha kısa sürede yaşamlarına devam etme şansı bulurlar.Rahim Ameliyatlarında Laparoskopi İle Konforlu Dönem