POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

Gebeliğin ilk üç ayında art arda en az iki kez ortaya çıkan ve kendiliğinden olan düşükler, “Tekrarlayan gebelik kaybı” olarak adlandırılmaktadır.

Gebelikte en sık görülen sorunlardan biri olan düşükler, bazı aylarda gebeliğinin farkında olmayan anne adaylarının adet kanamasıyla, "sessiz düşük" olarak sonuçlanabilir. Yani her döllenme, sağlıklı gebelik ve doğumla sonuçlanamaz.

Medstar Topçular Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Nilsem Eraslan, tekrarlayan gebelik kayıpları hakkında bilgi verdi.

Düşük birçok nedene bağlı olabilir

Düşük nedeni, % 50 oranında belirlenemeyebilir. Düşük riski artışı, bir düşükten sonra %15, iki düşükten sonra %24, üç düşükten sonra %43 ve dört düşükten sonra %54’e kadar çıkmaktadır. Tekrarlayan düşük sebepleri arasında, rahimin anatomik bozuklukları ve rahim ağzı yetersizliği, hormonal bozukluklar, enfeksiyonlar, bağışıklık sistemi hastalıkları, kromozomal hastalıklar yer almaktadır.

Doğru tedavi ile gebelik şansı yüksek

Tekrarlayan gebelik kayıplarının nedeni tespit edilerek tedavisi yapılmışsa, canlı doğum oranı %90’nın üzerindedir. Neden bulunamamışsa, stresi azaltmak ve destekleyici tedavi verilerek gebeliğin takibini yapmaktır. Bu şekilde yapılan takipte %70 canlı doğum olma ihtimali olabilmektedir. Ya da diğer seçenek olarak tüp bebek yöntemi ile preimplantasyon gebelik yöntemi (embriyolar, henüz anneye transfer edilmeden önce belirli genetik hastalıklar yönünden test edilmesi) kullanarak gebeliğin sağlanması ve normal doğum şansının artırılmasıdır.