POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

Testis çevresinde varis oluşumu olarak tanımlanan varikosel, erkeklerin yaklaşık %15’inde ortaya çıkan; ağrı, kısırlık, testis küçülmesi gibi sorunlara yol açabilen önemli bir sağlık sorunudur.

Tek tedavisi cerrahi olan hastalık, günümüzde embolizasyon yöntemiyle ameliyatsız olarak tedavi edilebilmektedir. Dünyada sıklıkla uygulanan ve Türkiye’de de Medstar Antalya Hastanesi’nde uygulanmaya başlanan yöntem hakkında, Girişimsel Radyoloji Uzmanları bilgi verdi.

Varikosel nasıl oluşur?

Normalde testisteki kirli kanın akciğere gitmesini sağlayan bir toplardamar vardır. Bu toplardamarın içinde yer alan kapakçıklar bozulursa normalde akciğere gitmesi gereken kirli kan testise geri akar ve zamanla testis çevresindeki toplardamarları şişirerek varikosele neden olur.

Varikosel hangi sağlık sorunlarına neden olur?

Varikosel hastada hiçbir şikayete neden olmayabilir. Ancak bazen ağrı, testis küçülmesi ve kısırlık yapabilir. Kısır erkeklerin %40’ında varikosel saptanır ve bunların yaklaşık yarısında tedaviden sonra sperm sayı ve özelliklerinde iyileşme görülebilir. Varikosel hastalarının bir kısmında bacak damarlarında da varis ortaya çıkabilir.

Varikoselin ameliyatsız embolizasyon ile tedavisi nasıl yapılır?

Varikosel tedavisinde amaç, kapakları bozuk olan bu damarı kapatarak varikoselin nedenini ortadan kaldırmaktır. Bu, cerrahi yöntemle ya da embolizasyonla yapılabilir. Cerrahi operasyonda, genel anestezi altında kasıktan bir kesi açılır ve varikosele neden olan damar bağlanır. Embolizasyonda ise kol ya da bacak toplardamarından girilerek önce varikosele neden olan damar tesbit edilir. Daha sonra bu damar koil ve köpük gibi maddelerle damarın içinden tıkanır.

Embolizasyon tedavisinin avantajları nelerdir?

Cerrahi operasyon genel anestezi altında yapılırken, embolizasyon’da lokal anestezi uygulanır. Embolizasyon sonrası hasta hemen ayağa kalkabilir ve birkaç saat sonra evine gidebilir. Cerrahideki kesi, dikiş ve yara problemleri embolizasyonda yoktur. Cerrahiden sonra oluşabilen enfeksiyon ve hidrosel (testiste sıvı toplanması) gibi problemler embolizasyonda görülmez. Cerrahi sonrası normal yaşama dönüş bazen haftalar sürebilirken, embolizasyondan sonra hasta hemen normal yaşamına dönebilir.