POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

Yumurtalık kanseri, kadınlarda her yaş grubunda ortaya çıkabilen bir kanser türü olsa da hastalığın görülme sıklığı menopoz sonrası ileri yaşa bağlı olarak artıyor. Erken evrede belirti vermeyen yumurtalık kanseri, tanı konulması geciktiği için tedavi süreci de uzayabilen bir hastalık olarak biliniyor. Medstar Antalya Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları yumurtalık kanseri tanı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Menopoz sonrası risk artıyor

Yumurtalık kanseri, köken aldığı dokunun türüne bağlı olarak ikiye ayrılır. Hastalığın türü, ortaya çıkma ihtimali ve başlama yaşını değiştirmektedir. Hiç doğum yapmamış olma ve ailede, meme ve yumurtalık kanseri öyküsü olan kişilerin hastalığa yakalanma riski yükselmektedir. Ancak en önemli risk faktörü ileri yaş olarak kabul edilmektedir. Özellikle menopoz sonrası tek başına östrojen hormonu desteği, yumurtalık kanserini tetikleyen faktörler arasındadır.

Yumurtalık kanseri sinsi ilerliyor

Yumurtalık kanserinin en önemli özelliği, hiçbir belirti vermeden ilerlemesidir. Hastalık belirli bir evreye ulaştığında bu olguların yarıya yakın bölümü jinekolojik muayene sırasında tesadüfen fark edilir. Karında şişlik ve vajinal kanama gibi şikayetler sadece bu hastalığa özgü olmamakla birlikte yumurtalık kanserinin de ilerlediğinin göstergesidir.

Yumurtalık kanserine işaret eden belirtiler:

1. İştah kaybı
2. Hızlı bir şekilde tokluk hissedilmesi, şişkinlik
3. Bağırsak alışkanlıklarında değişiklik ve özellikle kabızlığın ortaya çıkması
4. Mesane alışkanlıklarında değişiklik ve sık sık idrara çıkma ihtiyacı
5. Vajinal kanama
6. Kilo kaybı
7. Karında basınç hissi ve şişkinlik
8. Kasıkta dolgunluk veya ağrı
9. Uzun süreli hazımsızlık
10. Gaz veya bulantı.

Düzenli muayene yaşamsal önem taşıyor

Yumurtalık kanserinde erken tanı yaşamsal önem taşımaktadır. Düzenli jinekolojik muayene ve kan testleri, hastalığın saptanmasına yardımcı olmaktadır. Vajinal ultrason ile muayenede tespit edilen bir kitlenin, cerrahi müdahale ve biyopsi ile nasıl bir yapıya sahip olduğu saptamaktır. Yumurtalık kanseri evreleri, hastalığın gösterdiği yayılıma göre belirlenir ve tedavi planı da hastalığın evresine göre düzenlemektedir.

Erken evrede cerrahiye başvuruluyor

Erken evrede tanı konulan yumurtalık kanseri tedavisinde, cerrahi ile tümörün tamamen çıkarılarak o bölgenin temizlenmesi hedeflenir. Erken dönem hastalarında sadece cerrahi yeterli olmaktadır. İleri evre yumurtalık kanserinde ise hastalık diğer organlara yayılmışsa önce kemoterapi ile kitlenin küçültülmesi planlanır. Daha sonra uygulanacak cerrahi küçülen kitlenin çıkarılarak, bölgenin temizlenmesi için yapılmaktadır.