POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

Rinoplasti ameliyatları, dünyada en çok yapılan estetik amaçlı ameliyatlardır. Rinoplasti, burun içerisinde bulunan kıkırdaksı dokunun şekilsel bozukluk sonucu eğri olduğu durumlarda, bu şekil bozukluğunun giderilmesi amacıyla yapılan cerrahi işlemdir.

Medstar Topçular Hastanesi Kulak Burun Boğan Hastalıkları Bölümünden Op. Dr. Abdullah Yılmaz, rinopalsti ameliyatları hakkında bilgi verdi. 

Hedef yüzünüze uygun bir burun 

Burun estetiğinde amaç, yüze en uygun burnu yapmaktır. Kişinin cilt kalınlığı, mevcut kıkırdakların formu, daha önce geçirdiği burun ameliyatları, başarı oranını etkileyen faktörler arasındadır. Güzel bir burun yapmak değil, kişinin yüzüne en uygun burnu yapmak başarılı bir sonuç olarak kabul edilir. Bunun için; ameliyat izlerinin saklanabilmesi, deliklerin aşırı görünmemesi, kemik çatının kaybedilmemesi önemlidir. 

Tek işlemde iki şikayete çözüm

Rinoplasti ameliyatlarında amaç burun şekil bozukluğunu düzeltmektir. Bu cerrahi girişim sırasında, nefes almayı engelleyen kemik eğrilikleri (deviasyon) işlemi de yapılabilmektedir. Çoğunlukla burun küçültme olarak bilinen rinoplasti operasyonunda bazen burnu büyütmek de amaçlanır. 

Burun estetiği sonrası yüz ve burun darbelerine karşı dikkatli olunmalı!

1. Burun üzerindeki alçı 7–10 gün arasında kalacaktır. Islanmaması gerekmektedir. Terleme ile bu alçının gevşeyeceğini düşünerek, aşırı sıcak yerlerde bulunmamak gerekir. 

2. Dişler ilk 10 gün çok dikkatli fırçalanmalıdır. Özellikle ön dişler fırçalanırken dikkat edilmelidir. Fırçanın yumuşak olması önemlidir.

3. Ameliyat sonrası aşırı fiziksel aktiviteden uzak durulmalıdır. 

4. Burundaki sargılar kalkıncaya kadar banyo yapılmamalı ve buharlı ortamda bulunulmamalıdır. 

5. Bir hafta boyunca aşırı yüz hareketleri ve gülmekten kaçınmalıdır. 

6. Ameliyatı takip eden 20 gün boyunca boğazlı kazak veya dar boyunlu giysiler giyilmemelidir. 

7. Yüze ve buruna 3 hafta süreyle sert bir şekilde dokunulmamalıdır. 

8. Doktorun verdiği ilaçlar dışında ilaç alınmamalıdır. 

9. Ameliyat sonrası 5 gün kontak lens takılmamalıdır. 

10. 16 hafta boyunca her türlü gözlük kullanılması sakıncalıdır. Daha sonraki dönemde hafif bir çerçeve kullanılmalıdır.