POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

Burundan nefes alma zorluğu, sık hapşırma ve kuru öksürük, koku alma duyusunda azalma, uyku kalitesinde giderek artan düşüş burun tıkanıklığının en önemli belirtileri arasındadır. Geçici burun tıkanıklığına yol açan nezle dışında, burun tıkanıklığının başlıca sebebi olarak organın doğuştan ya da sonradan kazanılan ve anatomik olarak deviasyon şeklinde tanımlanan eğrilikler gösterilmektedir.

Çevresel faktörler ilk sırada yer almaktadır

Hava kirliliği, sigara, alerji, burun spreyi bağımlılığı, alkol tüketimi ve atmosfer basıncı değişiklikleri gibi burun mukozasını şişiren, ödemini artıran dış nedenler burun tıkanıklığına yol açar. Konkaların anatomik olarak büyük olması, geniz eti büyümesi, polip, sinüzit gibi durumlar da burun tıkanıklıklarına neden olurlar. Uzun süre klimalı ortamlarda kalmak konkaların şişip inebilme özelliğini bozduğu için uzun süreli ya da kalıcı şişlikler burun tıkanıklığı yapabilir.

Gece horlamaları ve ağızdan nefes alma cerrahi gerektiren sebepler arasındadır

Cerrahi girişim ile burun orta bölmesi eğriliği ve burun yan duvar etlerinde büyümelere müdahale edilebilir ve iyileşme sağlanabilir. Ancak mukoza şişmesi ile ilgili nezle, rinit ve alerjik rinit gibi sorunlar ilaç tedavisi ile giderilir. Burun tıkanıklığı kişi için sorun haline gelmişse, yani kişi günün büyük bir bölümünü burundan değil de ağızdan nefes alarak geçiriyorsa, gece horlamaları oluyorsa operasyon yaşam kalitesini düzeltmek için düşünülmelidir.

Burun tıkanıklığı yapan nedenlerin tespitinde endoskopik muayene çok önemlidir. Endoskopi sonrası ek patolojilerin tespiti için tomografik inceleme gereklidir.

Burun eğriliği de cerrahi işlem gerektirebilir

Burun bölmesinin eğriliği; hem çevresindeki yüz kemiklerinin farklı gelişimlerine bağlı çekilmeler sebebiyle hem de doğum sırasında ve erken çocukluk döneminde oluşabilen darbeler sonucu oluşur. Eğer eğrilik, burun solunumunun engellenmesi ve horultulu solunuma, baş ve yüz ağrısına, tekrarlayan sinüs iltihaplarına, horlamaya ve orta kulağı havalandıran östaki borusu nezlesi ve orta kulak iltihaplarına eğilime sebep oluyorsa yine cerrahi işlem uygulanmalıdır.