POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

Dünyada her yıl yaklaşık iki milyon kadına meme kanseri teşhisi konuluyor. Meme kanseri, her yıl 20 bin kadının yaşamını etkiliyor. Kadın kanserlerinin yüzde 25’ini, tüm kanserlerin de yüzde 12’sini oluşturan meme kanseri, günümüzde artık 30’lu yaşlarda da sıkça görülüyor. Geçmişte her 12-14 kadında bir ortaya çıkan hastalığa, artık sekiz kadından birinde rastlanabiliyor. Bunun en önemli nedeninin yaşam şekli değişiklikleri olarak gösteriliyor. Meme kanserinin erken dönemde fark edilmesinde, hastaların bilinçli bir şekilde kendilerini muayene etmelerinin büyük faydası oluyor. Medstar Antalya Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü Uzmanları meme kanserinden korunmada altın anahtar olan kendi kendine meme muayenesi ve tarama yöntemleri hakkında bilgi verdi. 

Meme kanserinde erken tanı hayat kurtarır
Meme kanseri, tanı konması en kolay kanserlerden biridir. Ülkemizde görüntüleme yöntemleri ile gerçekleştirilen tarama programları ortalama 30 yılı kapsamaktadır. Meme kanserini erken dönemde ve hatta ortaya çıkmadan önce tedavi edebilmenin yolu, planlı tarama yöntemleri sayesinde mümkün olmaktadır. Bilinenin aksine meme tarama yöntemleri sadece USG ve mamografi gibi görüntüleme yöntemlerini kapsamamaktadır. Kişinin kendisini muayene etmesi tarama yönteminin önemli bir parçasıdır. Meme kanseri, kadınlarda yaşam kaybı riski taşıyan, ancak erken tanı ile tedavi yöntemlerinde ciddi farkındalık yaratan bir hastalıktır. Günümüzde gelişen teknoloji, rutin kontrol ve erken tanı yöntemleri ile birlikte yaşam kaybı riski yok denecek kadar minimize edilmiş, tamamen iyileşme şansı oldukça artmıştır.

Meme farkındalığı hastalıktan koruyabilir
Öncelikle 20 yaşından sonra her kadının memesini tanıması ve izlemesi gerekmektedir. Yani her ay banyodan sonra aynanın karşısına geçerek memenin simetrisine, meme başının duruşuna, bir kütle ya da meme başından akıntı olup olmadığına bakılması önem taşımaktadır. Ayrıca kişi için bir stres yaratmıyorsa, kendi kendine meme muayenesi yapması çok önemlidir. Fakat kendi kendine meme muayenesi, bazen kişiler için stres faktörü olabilmekte ve kişilerin yaşam kalitelerini düşürebilmektedir. Ancak stres yaratmayan kişilerin bu muayeneyi düzenli olarak yapıyor olması, memesini tanıması ve izlemesinde büyük önem taşımaktadır. 

Her ay adet döneminden 1 hafta sonra memenizi muayene edin
Kendi kendine meme muayenesi, kişinin bedenini tanımasını sağlar ve meme kanseri için farkındalık yaratır. Muayenenin amacı kadınların memesinde kitle bulmaları değil, memelerini tanımalarıdır. “Meme farkındalığı” yaratmanın tek yolu hastalıksız döneme ait bilincin artırılmasıyla olmaktadır. Kişiler muayene sırasında kitle olmadığı halde memelerinde bir şey saptasalar bile, sürekli olarak hastalığın bilincinde olarak çevrelerinde de farkındalık yaratacaklardır. Kendi kendine meme muayenesi, ayda bir kez adet dönemi geçtikten bir hafta sonra yapılmalıdır. Kişi sol eliyle, iki ya da üç parmağını birleştirerek sağ meme başından dış tarafa doğru ışınsal, dikey veya daireler çizecek şekilde bastırarak kendisini muayene edebilir. Kişi meme içinde fındık ya da ceviz büyüklüğünde farklı bir sertlik hissettiği zaman bir uzmana başvurmalıdır.