POPÜLER YAZILAR
EN SON YAZILAR
EN SON HABERLER
CHECK UP RANDEVUSU AL

SAĞLIK REHBERİ

İshal, mikrobik veya mikrobik olmayan birçok nedenle oluşabilen bir barsak hastalığıdır. Günde üç kez veya daha fazla, yumuşak kıvamlı ya da sulu dışkılama ile kendini gösterir ve çoğu zaman beraberinde bulantı, kusma, kramp ve karın ağrısı gibi belirtileri olmaktadır. İshal çok hafif olabileceği gibi vücutta ileri derecede su kaybına da yol açabileceğinden mutlaka tedavi edilmelidir.

Medstar Antalya Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü Uzmanları, sıcaklarla artış gösteren yaz ishalleri hakkında bilgi verdi.

Tedavi edilmeyen ishal birçok hastalığa sebep olabilir.

Aşırı su ve tuz kaybına bağlı olarak kalp damar sisteminde ritim problemlerine, inatçı tansiyon düşüklüğüne, bilinç bulanıklığına, böbrek yetmezliğine neden olabilir. Baş dönmesi, ayağa kalkınca göz kararması, dilin kuruması, cildin parlaklık- nem ve yumuşaklığını kaybetmesi, gözlerin göz çukuruna çökmesi, idrar miktarında azalma, aşırı susuzluk hissi gibi belirtiler, ciddi su kaybının işaretleridir.

Yaz aylarında içme sularına dikkat edilmeli

Yaz ishalleri, çoğunlukla mikroplu suların içilmesi veya bu sularla yıkanmış meyve ve sebzelerin yenilmesiyle ortaya çıkar. Aynı zamanda yaz mevsiminde seyahatlerin artması ve beslenme düzeninin değişmesi, bu mevsimlerde artan sineklerin besinler arasında bulaş taşıyan köprü vazifesi görmesi de sebepler arasındadır. Bazen de insanlar ishal olup bu mikropları dışkıları ile çevreye yayabilir yada dışkıyla bulaşmış ellerin iyi yıkanmaması - ağıza götürülmesi sonucu da ishal olabilir.

İshal yapan mikroplar, ağız yoluyla alınarak insanların barsaklarına ulaşır. Bunların bir kısmı barsak duvarında iltihap oluşturarak, bir kısmı da barsakta iltihap yapmadan, salgıladıkları toksin denilen zehirli maddelerin etkisiyle su ve tuz geçişini artırmak suretiyle ishale neden olur.

Bir günden uzun süren yaz ishalleri mutlaka tedavi edilmeli

İlk olarak kaybedilen su ve tuzu geri koymak için pratik olarak hazırlayacağımız su solusyonu içebiliriz. 1 litre kaynatılmış soğutulmuş suya 1 çorba kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı sofra tuzu ve 1 çay kaşığı karbonat konularak karıştırılır ve hazırlanan karışım içilebildiği kadar sık aralıklarla içilir. Ancak mikrobik ishallerin hepsi 24 saatten fazla devam eder ve ilaç tedavisi almadan düzelmez. Bu nedenle, 24 saatten fazla süren ishallerde en yakın sağlık merkezine başvurularak muayene olunması ve tetkik yaptırılması gerekir.

Yaz ishallerinden korunma yolları

  • Kişisel temizliğe dikkat edilmeli, özellikle her fırsatta ellerimizi yıkamalıyız
  • Kaynağı bilinmeyen, açıkta satılan veya dağıtılan, denetimsiz içme suları ve bu sularla yıkanmış sebze ve meyveleri tüketmemeliyiz.
  • Yiyeceklerin taze olmasına, paketlenmiş olarak pazarlanan yiyeceklerin üzerindeki son kullanma tarihinin geçmemiş olmasına dikkat etmeliyiz.
  • İyi ambalajlanmamış, üzeri açıkta satılan gıdalar, pişirilmemiş ya da az pişirilmiş gıdalar, pastörize olmayan süt ve süt ürünleri güvenli değildir, bunları tüketmemeliyiz.
  • Genel kullanıma açık tuvaletleri kullanırken dikkatli olup, sık sık el yıkamayı unutmamalıyız.